Większość dzieci rozpoczyna swoją przygodę z literaturą czytając bajki i opowiadania. Poznają wtedy niezwykły świat z baśni, rozwiązują swoje pierwsze zagadki i odkrywają, jak fascynującym zajęciem jest czytanie książek. Rewelacyjnym pomysłem na wspólne wieczory ze swoją pociechą są Smerfy. Ich magiczny, nierzeczywisty świat i radosna wioska to marzenie niejednego malucha. W końcu któż z nas nie pragnął wejść do jednego z domków i porozmawiać ze Smerfetką?

Jak oni powstali?

Choć wiele osób zna opowieści o smerfach jedynie z telewizyjnych adaptacji, to ich przygoda rozpoczęła się w inny sposób. Pod koniec XX wieku belgijski rysownik postanowił stworzyć rasę maleńkich, niebieskich stworzeń. Narysował on całą serię komiksów, które zachwycały ówczesne pokolenia. Obecnie nadal możemy cieszyć nimi oko. Wystarczy poszukać w księgarniach. W wielu z nich wciąż znajdują się serie fantastycznych przygód.

Na dziecięcą wyobraźnię

Czytanie książek jest bardzo ważnym zajęciem. Odgrywa ono szczególną rolę podczas kształtowania się dziecka, kiedy to rozwija się jego mózg. Dostarczanie swoim pociechom fascynujących bajek stymuluje ich umysł, pobudza wyobraźnię i otwiera nieznane dotąd światy. Dzięki temu maluchy uczą się analizować bieg zdarzeń, zaczynają tworzyć swoje pierwsze marzenia. Pragną znaleźć się w baśniowej krainie, w której zawsze jest wesoło, pięknie pachnie i wszyscy są szczęśliwi. Dlatego też powinniśmy poświęcać bardzo dużo czasu na wspólne czytanie z dziećmi oraz snucie nowych historii oraz rozmyślanie o tych nam już znanych.

Wiele pięknych momentów

Bajki wprowadzają wiele ciepła w serce. Ich wspólne czytanie, czy też opowiadanie wprowadza wszystkich w sielankowy, przyjemny nastrój. Pragniemy czuć, że na świecie zawsze istnieją dobre zakończenia. Seria o smerfach to bardzo interesująca alternatywa dla wszystkich baśni, w których znajduje się głównie tekst, pozbawiony rysunków. Z racji, że Smerfy są komiksem, znacznie łatwiej jest nam sobie wyobrazić świat, który opisują nam słowa. Jest to o tyle dobre, że te opowieści możemy czytać już maluchom. Podczas gdy my będziemy opisywać kolejne obrazki, nasza pociecha będzie je oglądać. To dobry krok w kierunku kształtowania się dziecięcej wyobraźni.

Wciąż zachwycają

O tym, że Smerfy wciąż zachwycają czytelników świadczy fakt, że doczekały się kilku współczesnych ekranizacji. Młodzi, jak i starsi widzowie bardzo chętnie zagłębiają się w  ich świat i choć przez chwilę próbują poczuć, że są oni jego częścią. Poruszane w nich tematy nadal cieszą i jednocześnie wzruszają. Ludzkie potrzeby są niezmienne, a seria komiksów o niebieskich stworzeniach jest tego najlepszym przykładem.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *