Nauczanie  nie jest proste, szczególnie jeśli naszymi uczniami są małe dzieci. Maluchy wymagają specjalnego traktowania i należy do nich podejść zupełnie inaczej niż do młodzieży szkolnej czy do dorosłych. Dzieciaki lubią zajęcia kreatywne i aktywizujące, a doskonałym narzędziem do pracy z nimi będą kolorowanki dla dzieci. Jak można je wykorzystać w twórczy i oryginalny sposób?

Nauka przez zabawę

Każdy, komu przyszło spędzić trochę czasu z kilkulatkiem wie, że nie ma opcji, żeby usadzić go w ławce i kazać wykonywać zadania. Dziecko będzie się nudzić, wiercić i na pewno nie usiedzi w miejscu na zbyt długo. Dlatego koniecznym jest znalezienie takich zajęć, które zainteresują i zaktywizują malucha. Świetnym pomysłem będą duże kolorowanki dla dzieci, przy których trzeba się będzie trochę nagimnastykować. Dodatkowym plusem będzie to, że dziecko będzie mogło później powiesić swoje dzieło na ścianie w szkole. Będzie to fantastyczna ozdoba. Samo kolorowanie jest nie tylko świetną zabawą, ale też uczy dziecko dokładności i, chyba przede wszystkim, nazw kolorów.

Kolorowanki okazjonalne 

Kolorowanki dla dzieci można traktować jako swego rodzaju nagrodę, coś specjalnego. Możemy dawać je dzieciom po zakończeniu zajęć, jeżeli zachowywały się grzecznie lub obiecać, że będą mogły sobie pokolorować jak wykonają zadanie, które dla nich przygotowaliśmy. Jest to świetny sposób na pokazanie dziecku, że warto być starannym i słuchać nauczyciela. System nagród jest bardzo skuteczny nawet u naprawdę małych dzieci. Na pewno ciekawym pomysłem będzie też poszukanie obrazków przedstawiających Świętego Mikołaja i podarowania ich uczniom w okolicy Świąt Bożego Narodzenia, albo zajączka na Wielkanoc. W internecie można znaleźć całą masę kolorowanek, których możemy użyć na lekcjach. Wystarczy tylko poszukać!

Nauka języków obcych 

Jeśli uczymy języków obcych, na pewno wiemy jakim wyzwaniem jest sprawienie, żeby dzieciaki zapamiętały nowe słówka. Stajemy na głowie, żeby nauczyć je nazw kolorów czy liczb. Jednak tak się składa, że kolorowanki dla dzieci będą doskonałym narzędziem do nauki języków obcych. Możemy poprosić uczniów, żeby mówiły na głos nazwy kolorów, których używają, albo poszukać obrazków z kolorowaniem po numerkach i w ten sposób powtórzyć liczby. Tak naprawdę na metoda sprawdzi się też u mniejszych dzieci, które uczą się dopiero tych zagadnień w języku polskim.

Tak jak widać, kolorowanki dla dzieci są bardzo uniwersalnym narzędziem, które jest uwielbiane przez maluchy. Warto mieć zbiór swoich ulubionych obrazków i korzystać z nich na lekcjach z najmłodszymi. Będzie to świetna zabawa nie tylko dla uczniów, ale też dla nauczyciela!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *